Bay.t Entegre B2B Modülü

 

B2B Nedir ve Neden Önemli?

      E-ticaret denince genellikle akla ilk olarak B2C ya da C2C şirketleri geliyor. Şirketler kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle beraber e-ticarete ve mobil ticarete yönelmeye başladı. 2012’de B2C harcamalarının dünya genelinde 1 trilyon dolara ulaşmış olması sektörün geldiği noktayı zaten gözler önüne seriyor.

Yalnız henüz popülerleşmemiş bir alan varsa o da B2B sektörü diyebiliriz. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse B2B, şirketler arası ticaret anlamına geliyor. Yani üretici bir firma ürünlerini internet üzerinden toptancılara mal sattığında ve/ya toptancılar perakendecilere internet üzerinden satış gerçekleştirdiklerinde bunun adı B2B oluyor.

Henüz şirketlerin ve üreticilerin çoğu tüketici odaklı düşündükleri için bu alanı biraz göz ardı etmiş durumdalar; ancak B2B’de şirketler arası alım satım olduğu için bu pazardaki işlem ve rakamlar daha büyük. B2B için en büyük örnek Ocak ayında 25 farklı şirkete bölünen Alibaba diyebiliriz. AliBaba Grup ‘un B2B pazarında hizmet veren Alibaba.com, 1688.com ve AliExpress.com adında üç farklı şirketi bulunuyor.

Bunun yanında B2B’den biraz daha bahsedecek olursak, 2007’de ABD’deki B2B hacmi 127 milyar dolarken 2010’da bu rakam 165,4 milyar dolar seviyelerine gelerek %30’luk bir artışgösterdi. Bu hacmin 2013’te ise 559 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2013’te ABD’deki B2C hacminin ise 252 milyar dolar yani B2B harcamalarının yarısından bile az bir rakama ulaşacağı söyleniyor.

B2B’nin bu kadar büyük bir pazar sahibi olmasındaki en büyük etken yukarıda da bahsettiğim gibi şirketler, toptancılar ve perakendeciler arasında ürün alım satımı gerçekleştiği için işlem hacimleri ve ödenen meblağlar oldukça yüksek oluyor.

B2B neden önemli?

İnternet ve e-ticaretin son dönemlerdeki yükselişi, kullanıcıların ve şirketlerin online alışverişe yönelmesi, teknolojik gelişmeler gibi birçok farklı etken klasik ticaret anlayışının da değişmesinde önemli bir rol oynuyor. B2B, internet üzerinden çok geniş kitlelere ulaşabilme ve farklı ürün seçeneklerine ulaşabilme gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

   Hızla büyüyen e-ticaret ekosisteminde öne çıkmak isteyen şirketler, köşe başları henüz tutulmamış pazar ve dikeylerde öncü olarak öne çıkabilirler. Rekabetin çok büyük ve zorlu olduğu bu ekosistemde belli bir alanda öncü olmak kritik bir öneme sahip. Hal böyle olunca da elini hızlı tutanların şansı daha yüksek olabiliyor.

    B2B sitesiyle beraber daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyorsunuz. İnternet üzerinden küçük çaplı şirketlere de ulaşma fırsatı yakalayabilceğiniz gibi daha büyük markalarla da iletişime geçip ürünlerinizi satma imkanı bulabilirsiniz. İnternet, perakendeci ve toptancılar için daha uygun fiyatlı ürünler bulmak için de bir kaynak ve B2B’ye yönelen şirketler, bu kanalı etkin bir şekilde kullanırlarsa müşteri profillerini büyütebilirler.

    Dikey alanlarda da B2B’ye yönelerek yeni iş modelleri ve yeni pazarlar yaratılabileceği için şirketler arası ticaret platformu oluşturmanın önemi daha da artıyor. Çoğunluğun B2C ve C2C’ye yoğunlaştığı bir çevrede, bu alanlarda boy göstermek hem fark yaratacak hem de gölgede kalan yeni sektörlere yeni kapılar açacaktır. Bunun dışında eğer offlineda hali hazırda oturttuğunuz bir sisteminiz varsa bunu online ortama entegre ederek gelirlerinizi de artırma fırsatı bulabilirsiniz.

    Kullanıcılara yaptıkları alışverişlerin raporlarını, ürün ve teslimat bilgilerini sunmak, alternatif ödeme sistemleri sağlamak ve devamlı olarak sisteminizi geliştirerek kullanıcılara daha fazla bilgi ve yenilik sunmak markanızın değerini artırır.

          BAYT ENTEGRE B2B YAZILIMI

B2B nin Firmanıza Sağlayacağı Faydalar:

1-) B2B Online Yazılımı,sıkılmadan yorulmadan, şikayet etmeden,yemeden,içmeden,uyumadan şirketinizde tek başına aynı anda , binlerce Müşteri/Bayinize Hizmet verebilecek kapasitede olan gerçek zamanlı bir yazılım / Online Zeka , Online bir robot tur.Maliyeti gerçek zamanlı çalışan bir personelden çok daha düşük ,  kapasitesi binlerce kat fazla ve hızlıdır.Unutmayın ki hiçbir Canlı Personel şikayet etmeden , mızmızlanmadan günde binlerce müşterinize aynı anda hizmet verebilecek kapasiteye asla sahip olamaz….Ama B2B olur…

2-) B2B Yazılımı sayesinde yılın 365 günü 7/24 aktif bir satış ağınız olur ve siparişlerinizi mesai saatleri içinde almak zorunda kalmazsınız.Bayiiniz/Müşteriniz tarafından siparişiniz doğrudan Bay.t Entegre Muhasebe programınız içerisine kaydedilir ve siparişi tekrar kayıt etmek ile zaman kaybetmezseniz.

3-) B2B Yazılımı sayesinde, Bay.t Entegre içinden performansına göre her bayi grubuna farklı bir fiyat vererek  , bayilerinizin kendilerine özel tanımlanmış fiyattan siparişlerini vermesini sağlayabilir,fiyat karmaşasını ortadan kaldırabilirsiniz..

4-) B2B Yazılımı sayesinde , Plasiyer maliyetlerinizi düşürebilirsiniz ,Söyle ki  Bayi ve Müşterileriniz gerçek zamanlı Stok bakiyesi üzerinden ve kendilerine özel tanımlı fiyattan ,  internet üzerinden Online olarak siparişlerini kendileri vererek Plasiyer ve Muhasebe personeliniz zamandan tasarruf edebilir ve kendilerini firmanın diğer işlerine odaklanarak performanslarını maximuma çıkartabilir , sahadaki mevcut Plasiyerleriniz de çalışmalarını yeni Bayi Kazanma ile ilgilenerek , firmanıza daha fazla müşteri/bayi kazandırabilir.Ayrıca Plasiyerlerin Satış için geçireceği zaman ve Yakıt masraflarının azalmasını sağlayabilirsiniz

5-) B2B Yazılımı sayesinde şirket içinde Satış Temsilciniz , gün içerisinde satışı yapılan  ürünlerinizin stok bakiyelerini ve her bayiye özel tanımlanmış fiyatları aklında tutmasına gerek kalmadan , bayi ve müşterilerden gelen günlük yüzlerce telefona cevap vermek zorunda kalmadan her türlü sipariş işlemlerini internet üzerinden Online B2B ile  yapılmasını sağlayabilirsiniz.B2B üzerinden verilen siparişler Rezervli Bakiye üzerinden takip edilmekte olup , daha önce sipariş verilmiş ürünlerin , başka müşterilere de satışına engel olacağından Bayi/Müşterileriniz ile daha entegrasyonlu ve verimli bir çalışma gerçekleştirmiş olursunuz.İlk sipariş veren Müşteri/Bayiniz ürünlerinize ilk ulaşan olacaktır.

6-) B2B Yazılımı sayesinde , Kredi Kartı Tahsilat Modülünü kullanarak , nakit tahsilat yapmakta zorlandığınız , sizleri sürekli Nakit Sıkışıklığım var diyerek ödemelerini erteleyen/geciktiren Bayilerinizden Kredi Kartından Online Tahsilat yaparak bu mazeretlerini bertaraf edebililirsiniz.Bu sayede firmanızın Nakit akışına daha fazla katkıda bulunabilir , kendi ödemelerinizi de daha planlı bir şekilde yapablirsiniz.Unutmayın ki her firmanın Ticari Kredi Kartı ve/veya Ticari Kredileri bulunmakta ve ödemelerini bu kartlar vasıtasıyla ödemelerini yapmaktadırlar.B2B sayesinde Ticari Nakit akışınızı daha üst düzeyde tutabilirsiniz

Bay.t B2B ÖZELLİKLERİ

1-    Bay.t Entegre Muhasebe Programınızla Online Entegrasyon sayesinde Güncel Stok Kartı Bilgilerini ve Stok Bakiye Bilgilerini bayilerinize ve müşterilerinize anında paylaşabilirsiniz.

 

2-    Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda mevcut kaydı bulunan binlerce Stok Kartlarınızı e-ticaret sitenize tekrar girmenize gerek kalmadan online olarak yayınlayabilir,stok bilgilerinde yapacağınız düzenlemeler ve yeni kayıtlarda anında B2B sitenize yansıtabilirsiniz.

 

3-    Stok Fiyatlarınızda yapacağınız güncellemeler birebir sitenizde de güncellenmekte ve böylece bayi ve Müşterilerinize en gerçek fiyatlarınızı anında gösterebilirsiniz.

 

4-    Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda , her Stok Kartınız için birden fazla bir Cari Fiyat Grubu tanımlayabilir ve sitenize giriş yapan her bayinin grubuna göre kendisine özel tanımlanmış Stok fiyatları görmesini sağlayabilirisiniz.

 

Stok-Fiyat.PNG

 

 

5-    Yardımcı Uygulamamız sayesinde B2B sitenizde sınırsız sayıda Ürün Kategorisi açarak , ürünlerinizi birden fazla kategoriyle ilişkilendirebilirisiniz.

 

kategori.PNG

 

 

6-    Yardımcı Uygulamamız sayesinde Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda bulunan Stok Kartlarınıza sınırsız sayıda resim ekleyebilir , eklediğiniz resimlerin otomatik olarak boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz.Resimleri sabit diskinizin sürücüsünde tutarak programınızın veri tabanında gereksiz yere yer kaplamasının önüne geçebilirsiniz.

 

resim.PNG

 

 

7-    Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda Dövizli Modül kullanıyorsanız , B2B sitenize de ekleyeceğiniz Dövizli Modül sayesinde , Ürünlerinizin internet üzerinden birden fazla para biriminde satışınızı yapabilir , Cari ‘ nizin hesabına Dövizli şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz.

 

8-    Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda bulunan stok kartlarınızdan istediklerinizi B2B Web Uygulamanızda gösterebilir , istediğinizi gizleyebilirsiniz.

 

9-    Stokta Mevcut olmayan ürünlerinizi , B2B Web Uygulamanızda bilgilendirme yazısı ile bayi ve Müşterilerinize mesaj iletebilir,dilerlerse stoğa geldiğinde haberdar olmak için sizlere kayıt bırakabilirler.Bırakılan bu kayıtlara sitenizin yönetim panelinden ulaşabilir , tedarik edilen ürünler için Bayilerinize E-Mail ile bilgilendirme mesajı gönderebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

10- Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda Cari Kartlarına tanımlamış olduğunuz Cari Risk Limiti ile de Web Uygulamanızdan Risk Limiti Kontrolü Yapabilirsiniz.Web Üzerinden Siparişlerde Cari Risk Limit aşılmasını engelleyebilirsiniz.Bayiniz giriş yaptığında sitenizin sağ üst köşesinde Borç veya Alacak Bakiyesini ve Bayt Entegre de tanımlanmış Risk Limitini de görebilir.

 

risk limiti.PNG

 

 

limit.PNG

 

 

risk-asimi.PNG

 

 

 

11- Bay.t Entegre Muhasebe Programınızda Cari Kartlarına tanımlamış olduğunuz B2B Kullanıcı adı ve Şifresi ile istediğiniz Bayinin Şifresini anında güncelleyebilirsiniz.Ayrıca Web Uygulamasında göster seçeneği ile istemediğiniz bayinin sisteme girişini engelleyebilirisiniz.

cari-web-de-goster.PNG

12.Müşteri veya Bayiniz B2B-B2C siteniz üzerinden istediği her an geçmiş ve aktif siparişlerini ve Siparişlerin durumunu online olarak görebilir.

13. Müşteri veya Bayiniz B2B-B2C siteniz üzerinden günün her saatinde , tüm yapmış olduğu Cari hareketlerini görebilir ve bunların çıktısını alabilir.