Bay.t Entegre Paket ve Modül Özellikleri

Our team develops effective content strategies for forward thinking companies. We have a proven track record in increasing search engine rankings.

Bay.t Entegre Raporlar

Bölüme Ait Ekran Görüntüleri

Raporların Genel Kullanımı

 

               Rapor ekranları genel olarak üç temel bölümden oluşur. Birincisi, Rapor dizaynlarının ve Filtre tanımlarının saklanıp çağırıldığı bölüm; ikincisi, Filtrelerin girildiği bölüm; üçüncüsü, seçilen filtre ve tanımlara göre Rapor çıktısının görüntülendiği ve yazdırıldığı yada harddiske kayıt ettirildiği bölümdür.

 

Yeni Rapor, Düzelt, Sil butonları ve altındaki seçim alanı, yeni rapor dizaynlarının yapıldığı, daha önceden tanımlanmış raporların düzeltildiği ve  tanımlı rapor dizaynlarının seçildiği bölümdür. Buradan seçilen rapor dizaynına göre raporlar ekrana gelir ve yazıcıya basılır. Boş bir rapor dizaynı açıp, yeni bir rapor dizayn etmek için Yeni Rapor butonu tıklanır. Hazırlanan rapor kayıt butonuna tıklanılarak kayıt edilir. Bu yapılan dizayn, kayıt esnasında girilen isimle alttaki rapor dizaynı seçim alanından seçilebilecektir. Kayıtlı herhangi bir rapor dizaynı üzerinde değişiklik yapılacaksa, Düzelt butonu tıklanarak aşağıda seçili olan dizayn, rapor dizaynı tanımlama ekranına alınır. Gerekli değişiklikler yapılarak kaydet butonu ile değişiklikler, ekrana alınan dizayn dosyasına kaydedilebileceği gibi, Farklı Kaydet seçeneği kullanılarak rapor dizaynı farklı bir adla da kayıt edilebilir. Bu durumda eski dizayn dosyası değişmeyecektir. Eğer alttaki tanımlı dizaynlardan biri silinmek istenirse, altta bu dizayn seçilir ve sil butonu tıklanarak çıkan soruya onay verilerek dosya silinir. Her raporda bulunan Standart Rapor isimli raporlar silinemezler. Eğer devamlı kullanılan bir filtre varsa ( Mesela; cari ekstre raporunda her hangi bir cari kartın extresi gibi ) bu filtreye ait kıstasları her defasında girmemek için bir defa filtreler girilir. Sonra rapor dizaynına ait işlemlerin yapıldığı bölümün hemen altındaki Yeni, Sil, Kaydet, Farklı Kaydet, Vazgeç butonlarından Kaydet butonu kullanılarak filtreler verilecek bir adla kaydedilebilir. Filtrede sonradan  yapılan değişiklikler ilk adla saklanmak istenirse, yine Kaydet butonu tıklanır. Yapılan değişiklikler farklı bir adla saklanmak istenirse bu durumda Farklı Kaydet butonu kullanılmalıdır. Kayıtlı olan filtrelerin silinmesi içinse Sil butonu kullanılmalıdır. Filtrelerde yapılan değişiklikleri geri alıp, filtrenin ilk haline dönmek için de Vazgeç butonu kullanılılır. Bu bölümün en altındaki F5 Filtreyi Uygula butonu ise filtrelerde yapılan yeni seçimlere veya yeni seçilen dizayna göre raporun tekrar düzenlenmesi için kullanılır.

 

Yukarıda görülen filtrelere, şu tip değerler girilebilir.

               1- Elle (Serbest) yazarak  2- Açılan (Combo Box) ekrandan seçim yaparak. Seçim yapmak için köşedeki üçgen işaret tıklanır. Eğer başlangıç ve bitiş diye iki alan varsa, başlangıç ve bitiş alanlarına girilen değerler aralığına uygun kayıtlar raporlanır. Sadece başlangıç seçeneği olanlarda ise tek bir değer girilir veya yazılır, ve sadece buradaki değere uyan kayıtlar getirilir. Başlangıç ve bitiş alanı olan filtrelerde de bu özellik kullanılmak istenirse bitiş kutucuğunun içi boşaltılmalıdır. Elle yazılarak girilen veya seçilen değerlere uygun kayıt bulunamazsa rapor boş olarak görüntülenir ve herhangi bir uyarı verilmez.

Sonraki Makale ( Stok Kartı )

Etiket Bulutu

Diğer Bölümler